Wymagane jest uaktualnienie wtyczki Flash Player.
1021507
Najnowsze informacje
 
2017-08-09
Nasi samorządowcy nie odpuszczają w walce o budowę S74

Oryginalny materiał filmowy oraz tekst dostępny na stronie tvswietokrzyska.pl


 

 

Pod petycją do rządu w sprawie przyspieszenia prac zebrano ponad 20 tysięcy podpisów, ale będzie ich więcej bo akcja trwa. Pismo na biurko premier  Beaty Szydło ma trafić w najbliższych dniach.  Ta droga jest niezbędna dla rozwoju naszego regionu - podkreślają samorządowcy, a mieszkańcy przypominają o wypadkach, w których giną ludzie.

Górno, droga krajowa S74.  Droga śmierci – mówią mieszkańcy. To tutaj we wtorek zginął młody motocyklista.

- Policja stała, ruch był wstrzymany, a motor to leżał z 50 metrów dalej – opowiada Anna Pedrycz, mieszkanka Górna.

To nie pierwsza tragedia w Górnie. W maju tego roku zginął tu czteroletni chłopczyk. Mieszkańcy i samorządowcy liczą, że wreszcie powstanie nowa droga z dala od domów, a pani Anna liczy lata od kiedy słyszy o takich planach.

- Ja jak przyszłam do Górna to już 49 lat temu to miała iść tam obwodnica z tamtej strony od Bęczkowa i na tym ucichło -  mówi Anna Pedrycz, mieszkanka Górna

Ale samorządowcy mówią głośno  - dłużej nie możemy czekać. Przez kilka miesięcy udało się zebrać ponad 20 tysięcy podpisów pod petycją do rządu w sprawie przyspieszenia prac. Czy to wystarczy?

- Gdybyśmy nie wierzyli w powodzenie tej akcji to  nie rozpoczęlibyśmy jej – mówi  Jan Maćkowiak, członek Zarządu Województwa

Bo droga szybko nie powstanie. Odcinek S74 Cedzyna-Łagów wraz z budową obwodnicy Łagowa znalazł się co prawda w zaktualizowanym Programie Budowy Dróg Krajowych, ale jego realizację zaplanowano dopiero po 2025 roku.  

-  Te decyzje są wciąż podejmowane i liczymy, że będzie jakaś korekta i jeszcze uda się rozpocząć budowę całej drogi – mówi Zbigniew Meducki, zastępca wójta gminy Łagów

Po pierwsze chodzi o poprawę bezpieczeństwa kierowców i mieszkańców – podkreślali samorządowcy na spotkaniu grupy roboczej w Starostwie Powiatowym w Kielcach.

- Stąd nie widać jak jest skala tego nieszczęścia, trzeba by zobaczyć jak w urzędzie ludzie przychodzą po akty zgonów swoich bliskich - mówi Przemysław Łysak, wójt Górna

Chodzi też o szanse na rozwój województwa. Gmina Łagów to zagłębie surowcowe, ale inwestycji brak.

- Tu nie można dojechać ani wyjechać, żaden poważny inwestor do nas nie dotrze i dlatego przegrywamy -  mówi Zbigniew Meducki, zastępca wójta gminy Łagów

Petycja do premier rządu miała trafić już w najbliższy wtorek. Jednak samorządowcy chcą poczekać na resztę podpisów z gmin, dołącza też uchwały intencyjne w tej sprawie, chcą też umówić spotkanie z premier czy ministrem infrastruktury.

- Czekamy cierpliwie natomiast dzisiaj było wiele pytań i propozycji, a te dwa dni to byłoby za mało czasu – mówi  Bogdan Gierada, członek zarządu Powiatu Kieleckiego.

Przypomnijmy, że odcinek S74 Mniów-Kielce wraz z fragmentem miejskim, czyli ulicą Jesionową po aktualizacji znalazł się w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023.

 

Oryginalny materiał filmowy oraz tekst dostępny na stronie tvswietokrzyska.pl

Ł

Urząd Gminy Górno, Górno 169, 26-008 Górno, pow. kielecki, woj. świętokrzyskie
tel.: +48.41/3023018, fax: +48.41/3023009, email: gmina@gorno.pl, http://www.gorno.pl
NIP: 657-18-24-766, Regon: 000542860
Poprawny HTML 4.01 Transitional Poprawny arkusz CSS Poprawne kodowanie UTF-8 Strona zgodna z WCAG 2.0 AA
projekt i hosting: INTERmedi@
zarządzane przez: CMS - SPI